Po njegovim riječima, specijalci su od 4. do 8. kolovoza probijali neprijateljske linije od Velebita do granice s BiH kod Kulen Vakufa te poslije, do sredine rujna, čistili teren od zaostalih vojnika tzv. krajinske vojske na Petrovoj gori i oslobođenu južnom sektoru.
Objasnio je da je to bio većinom nenaseljen prostor, "ispražnjen od civila", a one na koje su nailazili po zabačenim zaseocima identificirali su i upućivali da u novootvorenim policijskim postajama izvade isprave.
- U zaseocima smo nailazili na malen broj civilnih osoba koje smo upućivali da se prijave u policiji ili UNHCR-u kako bi mogli ostvariti pravo na pomoć - rekao je Cvrk.
Imali smo točne upute o poštivanju ratnog prava i odnosa prema međunarodnim institucijama, dodao je Cvrk govoreći o djelovanju 2500 specijalaca koji su u četiri dana "Oluje", uglavnom pješice, prešli 60 do 80 kilometara.
Svjedok je ustvrdio da su pravila ratovanja poštivana i u uporabi topništva po ciljevima u tada okupiranim gradovima Gračacu i Donjem Lapcu. Ondje su, kako je rekao, gađani isključivo legitimni vojni ciljevi poput policijskih postaja i zapovjedništava neprijateljske vojske.
Govoreći o Markaču, Cvrk je ocijenio da je ratni zapovjednik Skupnih snaga specijalne policije svojim djelovanjem "zadužio mnoge od nas i ostvario puno". "Vjerujem da je častan čovjek", istaknuo je Cvrk koji nastavlja svjedočenje u utorak.